Druhý říjnový čtvrtek, letos tedy 13. 10., připadá na Světový den zraku. Hlavním tématem toho letošního je varovat veřejnost před podceněním následků očních nemocí. Jedním z témat je tak i věkem podmíněná makulární degenerace, známá i pod zkratkou VPMD. Ta je totiž nejčastější příčinou slepoty v civilizovaném světě. Vyskytuje se u 10–15 procent populace starší 60 let.
Jde o postižení tzv. žluté skvrny, tedy centrální oblasti sítnice – makuly. Mezi příčiny onemocnění, které nemůžeme ovlivnit, patří kromě věku i světlá barva očí. Na onemocnění má vliv i celkový zdravotní stav, výskyt hypertenze či přítomnost kardiovaskulárních chorob. Existuje ale řada rizikových faktorů VPMD, které máme plně ve svých rukou. Patří sem především stravovací návyky, kouření a zvýšená expozice světelného záření.
Jaké má onemocnění projevy? Jak ho poznám?
Mezi první příznaky, které můžeme sami pozorovat, patří zamlžený pohled, šedavá místa v centrální oblasti vidění, neobvykle rozostřený obraz nebo rozvlněné, zprohýbané linie a písmena.
K základní diagnostice makulární degenerace slouží Amsler mřížkový test. Skládá se z pravidelné mřížky s černým puntíkem uprostřed. Pokud na něj zaostří zdravý člověk, vidí všechny čáry v mřížce rovné. Člověk s degenerací žluté skvrny má čáry zdeformované.
Otestujte se.
Zakryjte si jedno oko a podržte si mřížku ve vzdálenosti zhruba 40 centimetrů od oka. Je to stejná vzdálenost, jako když si čtete, proto nosíte-li brýle načtení, testujte se i s nimi. Soustřeďte se na černý puntík ve středu mřížky.
Vidíte všechny rohy? A jsou čáry v mřížce rovné? Pokud to tak není a mřížku například vnímáte rozmazaně nebo se čáry různě deformují a „tančí“, měli byste navštívit očního lékaře .
Péči o svůj zrak rozhodně nepodceňujte. Pravidelné kontroly, stejně jako v jiném lékařském oboru, mohou předejít řadě onemocnění včetně makulární degenerace. Na stránkách Mezinárodní agentury pro prevenci slepoty je například možné kliknutím slíbit návštěvu očního lékaře. Cílem organizátorů je nasbírat do 13. října, tedy do Světového dne zraku, pět milionů kliků. Přidáte se?
Ilustrační foto: Canva.com