Světový den zraku v roce 2023 připadá na čtvrtek 12. října. Téma letošní kampaně, kterou vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (World Health Organization), je ochrana očí na pracovištích.

Podle zprávy Eye health and the world of work vypracované Mezinárodní organizací práce (ILO) a Mezinárodní agenturou pro prevenci slepoty (IAPB) žije na světě 13 milionů lidí se zrakovým postižením, které souvisí s jejich prací. Odhaduje se také, že každý rok dojde na pracovištích k 3,5 milionu poranění očí, což představuje 1 procento všech pracovních úrazů (při nichž nedojde k úmrtí).

Podle zprávy by měly programy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci předcházet vystavení konkrétním nebezpečím na každém pracovišti, chránit stávající zdraví očí pracovníků a v neposlední řadě také poskytnout systém pro zahrnutí přirozeně se vyskytující ztráty zraku pracovníků do hodnocení rizik. Zrakové postižení totiž může vést ke sníženému přístupu ke slušné práci, bránit začlenění a představovat hrozbu pro dlouhodobé zdraví a pohodu pracovníků.

Jak je na tom Česká republika

Nikoho nepřekvapí, že ve vyspělých státech, tedy i v České republice, je ochrana očí u zaměstnanců na vysoké úrovni. U řady profesí, jako například svářeč, brusič či chemik, jsou ochranné brýle bezpodmínečnou nutností a jsou součástí zaměstnavatelem předepsaných ochranných pomůcek. Existují další profese, kde používání ochranných brýlí není předepsané, ale dobrovolné. A asi není mnoho zaměstnanců, kteří si by si své oči před možným úrazem nechránili.

Z výroby k počítačům

Ale. Velká část (nejen) české populace se posunula od výroby a těžkého průmyslu za psací stoly před obrazovky počítačů. To představuje pro oči obrovskou zátěž, kterou ale zatím jako velkou hrozbu nevnímáme. Jak však ukazují statistiky, digitální únava očí – jak se tento problém začal nazývat – je prudce na vzestupu. Nejčastěji je spojena se syndromem suchého oka, o kterém jsme psali zde.
Oční lékaři proto vzkazují všem, kteří tráví svůj pracovní čas před monitory, aby kromě zad a šíje nepřetěžovali také svůj zrak.

Jak chránit oči před digitální únavou

Základ je ve správném nastavení monitoru. Upravte si jas a kontrast, nastavte si příjemné pozadí, upravte si velikost písma. Pracujete večer či v noci? Nastavte si tmavý režim. Důležitá je i vzdálenost očí od počítače. Udává se, že horní hrana monitoru má být v úrovni očí, její střed ve vzdálenosti 50–70 centimetrů.
Při samotné práci pak dopřejte svým očím krátké přestávky, zhruba po 20 až 30 minutách. Během nich zaměřte svůj zrak na nějaký vzdálenější předmět, třeba strom za oknem, a chvíli se na něj dívejte. Můžete si při tom utřídit myšlenky. 😊
Když se zaberete do práce, možná zapomenete i mrkat. Mrkání je přitom pro oči velmi důležité, protože obnovuje slzný film oka. Zkuste na to tedy myslet a chvílemi cíleně zamrkejte.

Dodržováním těchto jednoduchých rad rozhodně svým očím prospějete. Občas jim, po zvýšené námaze, můžete dopřát umělé slzy, které zakoupíte v lékárně. A samozřejmě nezapomeňte na pravidelné kontroly u očního lékaře.