„Jako když v tom oku něco pořád mám…“ Říkáte si tuto větu? Máte k tomu zarudlé a oteklé oční víčko, které je bolestivé a citlivé na dotek? Slzí vám oko a jste přecitlivělí na světlo? Pak možná máte ječné zrno.

Jde o onemocnění, které museli řešit už naši pra, pra, pra a ještě mockrát pra-předci. Historie dokazuje, že jím trpěli lidé už ve starověkém Egyptě. Jeho název vznikl z podobnosti bulky kolem žlázky se zrnkem ječmene.

Co je vlastně ječné zrno?

Ječné zrno, latinsky hordeolum, je časté onemocnění oka. Jde o infekci mazové žlázky na horním či dolním víčku, která je mezi řasami. Maz, kterým se žlázka plní, se může nečistotami, odumřelými buňkami či působením bakterií z okolní kůže zanítit. Oko začne bolet a po zhruba 3 dnech se objeví boulička naplněná hnisem.

Proč vznikne ječné zrno?

Důvodů může být několik. Nejčastěji jde o nedostatečnou hygienu v okolí očí, například volba nekvalitní kosmetiky či špatné odličování, sahání do očí nečistýma rukama a následné zanesení infekce či pohyb ve znečištěném prostředí. Vliv má i dlouhodobé zatěžování očí, nedostatek spánku či špatná životospráva. Svou roli mohou sehrát i některá onemocnění, například seboroia, růžovka nebo cukrovka.

Jak onemocnění probíhá?

V první fázi se v oku objeví pocity pálení a řezání, dojem, že v něm stále „něco“ je. Následně zrudne víčko a může přijít i otok. Zhruba třetí den se v místě zánětu objeví boulička naplněná hnisem. Ta po několika dnech sama praskne a z oka vytéká hnis, který se hromadí v koutku oka a je nutné jej pravidelně čistit.

Jaká je léčba?

Onemocnění obvykle nevyžaduje speciální léčbu, zpravidla samo odezní. V první fázi můžeme na postižené místo přikládat teplé obklady, které pomohou dostat hnis rychleji na povrch. Nikdy se však nepokoušejte ječné zrno sami vymáčknout, je třeba počkat, až boulička praskne sama. Poté dojde k úlevě, je ale třeba dbát na čistotu a hnis pravidelně z oka odstraňovat. Nejlepší je koutky opatrně vytírat vatovým tamponem namočeným v borové vodě či v odvaru z heřmánku. Dobře fungují i výplachy oka.

POZOR! Ječné zrno je infekční, proto je v průběhu léčby nutné dbát na zvýšenou hygienu. Nesahejte si do očí, často měňte ručníky a nesdílejte s nikým předměty osobní hygieny. Opatrně také při manipulaci s očními čočkami.

Kdy vyhledat lékaře?

Někdy se stane, že potíže neodeznívají, nebo se zhoršují. Pak je na místě konzultace s lékařem. Ten vyloučí jiné onemocnění. Jde-li opravdu o vážnější průběh ječného zrna, zpravidla předepíše antibiotikovou mast, případně další léčbu.