Je to zvláštní fakt, ale většina závažných onemocnění zpočátku nebolí, ani nezpůsobuje žádné větší obtíže. Proto je tak důležité pravidelně navštěvovat lékaře a chodit na preventivní prohlídky. Platí to i u glaukomu, který znáte spíše pod označením zelený zákal.
Na tento týden, od 10. do 16. března, připadá Světový týden glaukomu. Upozorňuje právě na důležitost včasného rozpoznání onemocnění a představuje pokroky, které v tomto oboru za poslední roky nastaly. Více informací o této akci si přečtete na stránkách České glaukomové komory.
Jak onemocnění vzniká?
Glaukom je závažné oční onemocnění, které bez léčby může způsobit vážné poškození zraku. Dochází při něm k poškození (odumírání) vláken zrakového nervu a následně poškození zorného pole. Pacient to může vnímat jako různé poruchy vidění.
Jednou z hlavních příčin a nejčastějším rizikovým faktorem vzniku glaukomu je vysoký nitrooční tlak. Oko totiž uvnitř vyplňuje nitrooční tekutina. Ta se neustále doplňuje, proto její přebytek odvádí systém odtokových kanálků mezi rohovkou a duhovkou. Pro správné fungování oka je třeba, aby tvorba i odtok nitrooční tekutiny byly v rovnováze. Pokud se uvnitř oka tvoří větší množství této tekutiny, nebo pokud se její odchod kanálky sníží či přeruší, v oku se hromadí a dojde ke zvýšení nitroočního tlaku. Ten poté poškozuje oční nerv.
Jak onemocnění probíhá?
Zákeřnost glaukomu spočívá v tom, že probíhá i delší dobu bez povšimnutí. Pokud je onemocnění zjištěno pozdě, zrakový nerv může být poškozen vážně a trvale. V pozdějších stádiích pacienti začnou ztrácet periferní vidění, tedy vidění po stranách zorného pole, a dochází i k dalším výpadkům v oblasti zorného pole. Glaukom v krajním případě může být i příčinou nevratné slepoty.
Jaká je léčba?
Pokud lékař vyšetřením, které zahrnuje mimo jiné měření nitroočního tlaku, zorného pole (perimetr) nebo vyšetření vrstvy nervových vláken, glaukom potvrdí, jsou dnes k dispozici účinné léky. Pacient si musí pravidelně kapat oční kapky, které nitrooční tlak snižují a stabilizují, a tím tento rizikový faktor pozitivně ovlivňují. Léčba je dlouhodobá, často trvalá, a pacient musí docházet na pravidelné kontroly.
Pokud se na onemocnění přijde v pozdějším stádiu, nastanou již nezvratné změny v zorném poli. Lékař se pak zaměřuje pouze na zpomalení postupu choroby.
Prevence je opravdu důležitá
Prevence je důležitá vždy, ale u glaukomu to platí mnohonásobně. Jedině díky pravidelné kontrole může oční lékař odhalit počínající onemocnění a včas zareagovat. Zrak máme jenom jeden, a tak se opravdu vyplatí o něj pečovat.
Ilustrační foto: Canva.com