„Mám něco v oku.“ Něco mi tam padlo.“ A pokud to zrovna nemyslíte v přeneseném významu a nejde o hezkou mladou slečnu nebo fešného mladíka, popisujete poměrně častý problém. Do oka může „spadnout“ cokoli. Nejčastěji se jedná o řasu, drobná smítka, nebo – teď v létě – drobné mušky. Jaká je nejrychlejší laická pomoc?
Především si oko nesmíte protírat či mnout, i když pocit „něčeho v oku“ k tomu svádí. Mohli byste cizí předmět zatlačit více dovnitř, což může vést až k poškození rohovky. Své oko musíte tzv. rozplakat.
Identifikujte, o jaké cizí těleso se jedná.
S pomocí zrcátka nebo přítomné osoby zjistěte, co vlastně v oku máte. Půjde-li o některou z výše uvedených drobností, postupujte dál podle našich rad. Zjistíte-li, že jde o něco „vážnějšího“, například drobný střípek nebo šponku z konzervy, pak se sami rozhodně nepokoušejte takový předmět vyndávat. Tady může laická pomoc spíše uškodit.
Rozplačte se.
Na povel to nejde, to je jasné. Ale existuje pár triků, které způsobí, že vaše oko začne produkovat slzy a předmět vyplaví. Zkuste třeba hodně mrkat. Nebo, jak říkávaly už naše babičky, přetáhněte si horní víčko přes dolní. Všechny tyto činnosti předmět uvolní a také vytvoří slzy. Někdy je třeba je vícekrát opakovat.
Pomůže voda nebo kapky.
Nedaří-li se vám předmět z oka vyplavit slzami, můžete si pomoci vodou (samozřejmě čistou pitnou) nebo očními kapkami, které jste si koupili třeba k osvěžení očí unavených od počítače. Nakapejte si do oka a nechte vodu či kapičky, ať předmět dostanou ven.
Na závěr kapesníček
Díky slzám, vodě nebo kapkám se předmět dostal na okraj – nejčastěji – spodního víčka. Pak už jej můžete čistým kapesníkem vytáhnout jemně ven. A tím také zkontrolovat, že se celá operace vydařila. 😊
Pocit „mám něco v oku“ může chvíli přetrvávat i poté, co už je předmět venku. To je běžné a není od věci, pokud si zamrkáte nebo ještě jednou přetáhnete víčko.
Jak už jsme v úvodu psali, ne vždy si poradíte sami. Víte-li, že v oku máte kovovou šponu, kousek skla nebo jste si do oka omylem stříkli chemikálii, nedaří se vám tělísko odstranit nebo i přesto, že se vám to podaří, oko stále bolí a je podrážděné, je třeba vyhledat očního lékaře. Tady by neodborná pomoc mohla v tom nejhorším případě oko i poškodit.
Oko si provizorně překryjte například čistým kapesníkem a vydejte se na cestu k lékaři.